Martin Koot – kinnisvaramaakler, investor, life-coach | Ettevõtluse võlu ja valu
Sinu personaalne kinnisvaramaakler, müügiguru ja kinnisvara tippspetsialist
kinnisvara, kinnisvaramaakler, kinnisvarabüroo, martin, martin koot, koot, maakler, broker, realtor, real estate, kinnisvaraarendus, arendus, investeeringu, investeerimine, ost, müük, korterid, majad, müüa korter, müügimees, müügispets, kinnisvarafirma, kinnisvara firma
297
post-template-default,single,single-post,postid-297,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded

Ettevõtluse võlu ja valu

Ettevõtluse võlu ja valu

Posted by Martin Koot in Arutelud

Kas poleks mitte tore omada ettevõtet, mis võimaldab sul piiramatut vabadust ja finantsilist sõltumatust? Ise oled samal ajal kui su ettevõte raha teenib kaugel palmisaarel ja naudid elu täiel rinnal? Täielik idüll peaks mainima. Seda kõike on võimalik saavutada läbi ettevõtluse, kuid kas see kõik on seda väärt?

Alustan päris algusest ja räägin teile enda loo. Minu ettevõtluskarjäär sai alguse üheksakümnendate lõpul, kui olin 24 aastane ning nühkinud tuimalt erinevaid töökohti, mis mulle mittemingisugust naudingut ei pakkunud. Eelmises blogipostituses sai kirjutatud noorte motivatsioonist ja eesmärkidest, siis see oli see aeg kui ka mul oli peas paras kiiresti keerlev pesumasin ning puudus igasugune tulevikuvisioon. Kuid üks asi oli mulle selge, ma tahan midagi enamat, kuid mida, vat seda ei osanud ma enda jaoks defineerida.

Kuid kui mõte on juba peas idanemas, siis pakub elu sulle võimalusi. Nimelt leidsime üheskoos paari teise mõttekaaslasega, et miks mitte asutada oma firma ning proovida kätt valdkonnas mis on mulle tuttav. Meie jaoks oli see täielik vettehüppamine tundmatus kohas, kuna puudusid igasugused kogemused, puudus algkapital ning puudus ka majanduslik haridus. Mõeldud tehtud, lahkumisavaldus sisse antud ning olingi ettevõtja. See vabanemise tunne oli meeletu, tunda tunnet, et ei pea kellelegi aru andma ja sul endal on võimalus otsustada protsesside üle, oli fantastiline. Kuid siinkohal tuli mängu järgmine aspekt. Seni olin teinu tööd töö ajal, siis nüüd tegin tööd igal ajal. Samal ajal oli kodus väike üheaastane laps, olid erinevad kohustused ning reaalset palka kusagilt ei paistnud. See oli keeruline aeg, sai kõvasti makarone ja praekartuleid söödud, kuid kuna tunne oma ettevõttest ja selle arendamisest oli nii võimas, siis vaatamata vintsutustele ja raskele perioodile suutsime ennast välja siputada ning kuue kuu pärast peale ettevõtte alustamist olime omadega mäel. Kasumid ei olnud meeletud, kuid oli vähemalt lootusekiir, et nüüd hakkab paremaks minema. Ja läkski paremaks, palju paremaks ja sealt alates olen aru saanud, et minu jaoks on ettevõtlus kui päästerõngas, mis võttis mind enda kaissu ja hoidis mind eemal depressioonist, mis mind valdas palgatööl käimisel.

Edasi läks mu ettevõtja elu kui sõit ameerika mäel, oli tõuse, oli valusaid kukkumisi, tegin vigu ja õppisin. Kahjuks küll antud ettevõttele mõjus rängalt 2008 aasta majanduskriis ning olime sunnitud ettevõtte likvideerima ning pärast paariaastast eemalolekut kaugel Taimaal olin taas valmis ennast üles ehitama. Kuna ettevõtja verd oli mul niipalju sees, siis õnneks palgatöö mõtted enam peast läbi ei käinud ning hing otsis kogu aeg uut väljundit kuidas ennast realiseerida. Eelmine kogemus oli õpetanud mulle palju ettevõtlusest, selle riskidest ning võimalustest, seega uued projektid ei lasknud ennast kaua oodata. Kui välja jätta vahepealne fotograafikarjäär, kus sai ka tipus ära käidud ja 24 tundi ööpäevas tuld antud, siis täna üles ehitades edukat kinnisvaraettevõtet tunnen ma tõeliselt ennast kohas, kus mul ei ole piire. Eks alati öeldakse, et piirid on ainult sinu enda peas kinni ning oled need ise seadnud, kuid kuna nüüd on mul enda ümber arenemas ja töötamas ka väga motiveeriv meeskond, siis on see kõik minu piire hägustanud ning näen, et vaid taevas on minu piiriks.

Seega võin julgelt väita, et ettevõtlus on minu jaoks tähendanud vabadust, eneseületust, pidevat liikumist, arenemist ja meeletut õppimist. Ma ei ole kunagi olnud paigal seisev saunatagune tiik, vaid kiiresti voolav jõgi, mis otsib kogu aeg väljapääsu suurde ookeani.

Vaadates aga meie koolisüsteemi, siis paraku seal koolitatakse ja õpetatakse meile tublisid teenistujaid, keda siis hiljem rakendada palgatöödel. Puudub rahaharidus, finantsmõtlemise kujundamine ning ettevõtlusõpe. Propageeritakse stabiilsust, massiga samastumist ning vanade tavade ja normide järgimist. Siinkohal jagunebki inimloomus kaheks. On neid, kes ei olegi edasipürglikud ja keda rahuldabki stabiilne ja tasakaalukas elu. Kuid on ka neid, kes tunnevad, et on millekski enamaks võimelised ning tahavad muuta maailma, ise protsesse juhtida, ise otsustada ning midagi suurt ära teha. Nende jaoks aga puudub koolisüsteemis väljund oma mõtte ja soovide arendamiseks ning keda süsteem surub alla.

Mis te arvate, et kas juba keskastme koolis peaks rohkem rõhku pöörama  rahahariduse andmisele? Isegi kui sa ei ole ettevõtja tüüpi ja sulle ei see ei meeldi, siis rahahariduse omandamine võimalikult varakult võimaldab vähemalt tulevikus oma elu paremini ja ka kasumlikumalt organiseerida, õpetada säästmist ja kogumist, investeerimist ja tuleviku paremat kindlustamist.

Ettevõtja tee ei ole kindlasti kerge meelakkumine, vaid on pidev enese arendamine, tuleb olla valmis kaotusteks kui ka suurteks võitudeks, pead olema valmis panustama kordades rohkem kui palgatööl kuid selle eest saadav rahulolu võib korvata kogu selle raske teekonna ning sillutada tee õnneni, mida võid tunda palmisaarel puhates ning teadmises, et oled loonud midagi erakordset ja pakkunud nii oma töötajatele kui ka maailmale midagi ilusat. Palmisaarel võib ka puhata kui oled kogunud 3 aastat palgatöö kõrvalt raha, seega ettevõtlus ei ole ainus moodus, kuid see kuidas sa oma elu kujundada plaanid, on kõik sinu enda kätes.

Mõnusat valikute tegemist.

Päikest!

22 Jun 2018 1 comment
  • admin 06/27/2018 at 08:25 / Reply

    Millal sina oled tundnud, et tahaksid midagi enam ning mõelnud ettevõtlusega alustamise peale?

Kommenteeri